Ulewy nad Polską! Zobacz zalane miasta!

0
365

Od kiltu lat nad Polską przechodzą coraz bardziej gwałtowne burze. Studzienki kanalizacyjne nie są wstanie odprowadzać wody i ulice zamieniają się w potoki, a niżej położone miejsca zostają zalane.

W ciągu ulewy na metr kwadratowy potrafi spaść kilkadziesiąt litrów wody. To tyle ile wcześniej padało w ciągu całego miesiąca. W ostatnich latach zaobserwować można zmiany klimatyczne. W Polsce deszcze padają rzadziej. Są jednak bardziej intensywne. Powodując podtopienie za podtopieniem.

Wrocław fot. 24wroclaw.pl
Wrocław fot. 24wrocław.pl

W miastach panuje moda na wycinanie drzew i betonowanie wszystkich wolnych powierzchni. Woda nie ma gdzie wsiąkać i płynie ulicami zalewając niżej położone miejsca.

Brzeg fot. prostozopolskiego.pl
Brzeg fot. prostozopolskiego.pl

– W niezabudowanym w miarę naturalnym terenie około 50 procent opadu wsiąka w głębsze warstwy gleby zasilając wody podziemne, 40 procent nawadnia płytkie warstwy gleby, powierzchnię miasta oraz roślin, z których woda trafia do atmosfery w procesach ewapotranspiracji i tylko 10 procent spływa powierzchnią do najniżej położonych punktów terenu. W miastach natomiast, gdzie dominują uszczelnione powierzchnie tylko 15 procent opadu trafia do głębszych zasobów wód podziemnych, 30 proc odparowuje – głownie z powierzchni nieprzepuszczalnych, a 55 procent spływa ulicami i chodnikami do kanalizacji, a nią do rzek – tłumaczy powstałą sytuację dr Sebastian Szklarek, autor bloga Świat Wody.

Łódź fot. kontakt24.pl
Łódź fot. kontakt24.pl
Łódź fot. kontakt24.pl

Zobaczcie na zdjęciach, jak to w ostatnim czasie wyglądało w polskich miastach!

Jelenia Góra fot. 24jgora.pl
Jelenia Góra fot. 24jgora.pl
Warszawa fot. kontakt24.pl
Warszawa fot. kontakt24.pl
Gorzów fot. kontakt24.pl
Gorzów fot. kontakt24.pl
Garwolin fot. egarwolin.pl
Katowice fot. kontakt24.pl
Iłowa fot. infoilowa.pl
Włocławek fot. nwloclawek.pl
Subskrybcja
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments